Darmowa dostawa od 190zł

Zapalone

Naturalne świece sojowe

Czym dokładnie jest wosk sojowy?

ilustracja świeca sojowa z woskiem
ilustracja świeca sojowa z woskiem

Istnieje wiele powodów, dla których wosk sojowy jest popularnym wyborem wśród producentów świec. Jest naturalny, odnawialny i spala się czysto. Ale czy jest lepszy niż wosk pszczeli? I czym właściwie jest wosk sojowy? W tym artykule omówimy wszystko, co musisz wiedzieć o tej zdrowej alternatywie dla tradycyjnych świec.

Czym jest wosk sojowy?

Wosk sojowy to naturalny produkt, który powstaje z ziaren soi. Stanowi zdrową alternatywę dla wosku parafinowego. Wosk sojowy zaczął być używany w świecach już od połowy XX wieku, ale dopiero niedawno stał się popularny na szeroką skalę. Stało się tak głównie ze względu na jego zalety w porównaniu ze świecami parafinowymi. Świece sojowe palą się czyściej niż tradycyjne świece parafinowe, ponieważ podczas spalania nie wytwarzają tak dużo sadzy. Są również znacznie zdrowsze dla płuc – nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych, takich jak ołów czy rtęć.

Czym dokładnie jest wosk sojowy? Wosk sojowy to w 100% naturalna, czysto spalająca się i przyjazna dla środowiska alternatywa dla wosku parafinowego. Wytwarza się go z produktów ubocznych powstałych przy przetwarzaniu oleju sojowego. Powstała świeca pali się czyściej, dłużej i mocniej niż jej ropopochodny odpowiednik. Ma również niższą temperaturę topnienia, więc nie musisz się obawiać się oparzenia jeśli gdzieś przypadkowo skapnie.

Proces produkcyjny: Jak zrobić wosk sojowy

Wosk sojowy to wosk roślinny wytwarzany z oleju sojowego. Ziarna po zbiorze są dokładnie czyszczone, łamane, pozbawiane łusek i zwijane w płatki. Olej jest następnie ekstrahowany z płatków i uwodorniany. Proces uwodornienia przekształca niektóre kwasy tłuszczowe w oleju z nienasyconych na nasycone. Proces ten radykalnie zmienia temperaturę topnienia oleju, czyniąc go stałym w temperaturze pokojowej. Łuski z ziaren, które nie mają zastosowania w procesie, są powszechnie wykorzystywane jako pasza dla zwierząt. Zdecydowana większość światowej uprawy soi ma miejsce w Stanach Zjednoczonych, głównie w stanach Illinois, Iowa i Indiana.

Świece z wosków botanicznych to naturalny i biodegradowalny produkt. Do ich produkcji mogą posłużyć także inne oleje roślinne, takie jak oliwa z oliwek lub olej kokosowy. Wosk sojowy stał się w ostatnich latach najpopularniejszym woskiem roślinnym używanym do produkcji świec. Można go łatwo formować w dowolne kształty i ma wysoką jakość spalania — spala się czysto, nie wydzielając sadzy ani dymu.

Wszystko, co musisz wiedzieć o wosku sojowym

Wosk sojowy jest naturalnym, odnawialnym zasobem. Jest również biodegradowalny i pali się chłodniej niż inne świece, co ogólnie czyni go zdrowszym wyborem. Wosk sojowy spala się czyściej niż parafina lub wosk pszczeli i uwalnia mniej sadzy do powietrza. Oznacza to, że świece sojowe zawierają mniej toksyn niż inne rodzaje świec — zapalaj śmiało!

Największą zaletą soi jest to, że jest całkowicie odnawialna. Podczas gdy światowe rezerwy ropy naftowej kurczą się, a ceny parafiny rosną, jedynym ograniczeniem podaży soi jest to, ile zdecydujemy się uprawiać. Warto wybierać tą pochodzącą ze zrównoważonych upraw, aby na tym samym polu rosło później więcej soi na świece, które zostaną wyprodukowane w przyszłości.

Czy kolor świecy wpływa na zapach?

Kolor świecy nie wpływa na jej zapach. Jaśniejsza świeca może być postrzegana jako mocniej pachnąca, ale dzieje się tak tylko dlatego, że widzisz więcej wosku, a mniej olejku zapachowego. Siła zapachu twojej świecy będzie zależała od rodzaju wosku, z którego jest wykonana i od ilości dodanego olejku zapachowego.

Korzyści ze świec z wosku sojowego

Dlaczego więc miałbyś kupić świece sojowe?

  • Są lepsze dla naszej planety. Te przyjazne dla środowiska alternatywy nie tylko są trwalsze, ale można je również łatwo poddać recyklingowi, gdy nadejdzie czas ich utylizacji.
  • Są dla Ciebie zdrowsze. Świece sojowe są nietoksyczne w porównaniu z ich tradycyjnymi wersjami. Nie zawierają ołowiu ani innych toksyn powszechnie występujących w innych typach produktów oświetleniowych, takich jak żarówki lub żarówki halogenowe.*
  • Wspaniale pachną. Zapach tych wosków utrzymuje się dłużej niż zwykłych ze względu na ich zwiększoną zdolność pochłaniania cząsteczek tlenu podczas spalania.
  • Zaoszczędzisz pieniądze. Większość dostępnych obecnie naturalnych opcji kosztuje mniej niż ich odpowiedniki, ponieważ nie zawierają żadnych dodatków, które zwielokrotniają aromat.

Podsumowanie

Wosk sojowy to naturalna alternatywa dla tradycyjnych świec. Wykonany jest z utwardzonego oleju sojowego i w połączeniu z mieszanką substancji zapachowych tworzy idealny zapach dla Twojego domu lub biura. Możesz go użyć jako zamiennika dowolnego rodzaju świecy, ponieważ pali się czyściej niż większość innych rodzajów wosków. Wosk sojowy ma wiele zalet, w tym jest nietoksyczny i nie powoduje alergii podczas palenia w pomieszczeniu ze względu na niską temperaturę topnienia. Dzięki temu możesz cieszyć się ulubionym zapachem bez obaw o zdrowie domowników.